امام خمینی (ره) : تفرقه از شیطان است و وحدت كلمه و اتحاد از رحمان است.

 حضور جمعی از فعالان فرهنگی افغانستان در پژوهشگاه مطالعات تقریبی

 

 

 

جمعی از فعالان فرهنگی افغانستان با حضور در پژوهشگاه مطالعات تقریبی با حجت الاسلام والمسلمین کاکو جویباری دیدار و گفتگو کردند.

 

در این دیدار که به همت مرکز گفتگوی مذاهب اسلامی برگزار شد حجت الاسلام والمسلمین کاکو جویباری به تبیین موانع داخلی وحدت و همگرایی میان امت اسلامی پرداخت.

وی با اشاره به مفهوم وحدت اظهار داشت: وحدت هرگز به معنای یکی شدن مذاهب در جهان اسلام نیست بلکه به معنای همگرایی کشورها و امتهای اسلامی حول مشترکات است.

حجت الاسلام والمسلمین کاکو جویباری در توضیح موانع پیش روی وحدت و همگرایی امت اسلامی افزود: یکی از موانعی که پیش روی وحدت امت اسلامی و کشور افغانستان وجود دارد تعصب های قومی، نژادی، قبیله ای و زبانی است. در این خصوص در سیره پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله وسلم آمده است:کان رسول اللَّه (صلی ‌الله ‌علیه ‌ و‌ آله و سلم) یتعوذ فی کل یوم من ست من الشک و الشرک و الحمیة (تعصب )و الغضب و البغی و الحسد

جامعه اسلامی باید با اصل ان اکرمکم عند الله اتقیکم هرگونه تبعیض و تعصبی را کنار بگذارد.

این کارشناس تقریبی گفت: یکی دیگر از موانع پیش روی وحدت و همگرایی عدم شناخت صحیح است. قرآن کریم در خصوص برخورد بدون شناخت کامل می فرماید:

يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا إِنْ جَاءَكُمْ فَاسِقٌ بِنَبَإٍ فَتَبَيَّنُوا أَنْ تُصِيبُوا قَوْمًا بِجَهَالَةٍ فَتُصْبِحُوا عَلَى مَا فَعَلْتُمْ نَادِمِينَ

این عدم شناخت به سوء ظن میان امت اسلامی دامن می زند و سبب می شود شیعه، سنی را دشمن اهل بیت (ع) بداند و سنی نیز شیعه را کافر بداند.

حجت الاسلام والمسلمین کاکو جویباری تاکید کرد: فقدان رهبری عادل و مقتدر و عدم احترام به تفاوت ها از دیگر عوامل عدم همگرایی امت اسلامی است.

وی در پایان گفت: جمهوری اسلامی ایران در کمک به برادران مسلمان و تحکیم وحدت اسلامی،  با تمام توان تلاش کرد و این عزم ایران با تشدید فشارهای مختلف از سوی استکبار جهانی پاسخ داده شد ولی ملت و حاکمیت ایران برای خروج از جهنم تفرقه امت اسلامی و رسیدن به بهشت وحدت اسلامی از هیچ تلاشی فروگزار نخواهد کرد.