امام خمینی (ره) : تفرقه از شیطان است و وحدت كلمه و اتحاد از رحمان است.

 



روابط بسیار نزدیکی با دارالافتای الازهر داریم

 

 

 

دبیرکل مجمع تقریب گفت: به دلیل محدویت هایی که حکومت مصر برای عالمان دینی این کشور ایجاد کرده، متأسفانه ارتباط میان دو کشور بزرگ اسلامی ایران و مصر در سطح پایینی قرار دارد.

 

 

آیت الله محسن اراکی، دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی، ضمن تأکید بر ضرورت ارتباط بیشتر میان علمای شیعه و سنی، اظهار کرد: روابط بسیار نزدیک و خوبی با دارالافتا الازهر و شیخ الازهر داریم، علمای مصر برای سفر به ایران دچار محدودیت هستند، علمای مصر امروز به سختی شرایط کنونی را تحمل می کنند و تحمل این شرایط قطعاً ماندگار نخواهد بود. حکومت مصر یا با مردم هماهنگ می شود و دست از اتحاد با عربستان و رژیم صهیونیستی بر می دارد که اگر چنین شد قطعاً حکومت مصر مورد حمایت مردم و علمای مصر قرار خواهد گرفت و اگر چنین نشد قطعاً حکومت فعلی مصر تداوم نخواهد یافت.

 

آیت الله اراکی درباره ضرورت همکاری های علمی و فقهی شیعه و اهل سنت و موفقیت های کسب شده در این مسیر، گفت: از سال ها پیش حضور مجمع تقریب در مجمع فقهی فعال بوده است، آیت الله تسخیری رئیس شورای عالی در این مجمع حضور دارند و برخی از شخصیت ها به کمک ایشان دعوت می شوند و در این مجمع حضور پیدا می کنند؛ از این طریق ما همکاری بسیار موثر و جدی در عرصه افتا بین علمای اهل شیعه و اهل سنت داریم.

 

وی افزود: با توجه به نقشی که سوریه در جهان اسلام دارد و جایگاهی که دمشق در عرصه شکل گیری تمدن اسلامی در تاریخ اسلام داشته و همچنین با توجه به اینکه علمای بسیار برجسته ای همیشه در دمشق و اطراف دمشق مانند حلب و غیره، حضور داشتند، به بشار اسد، ریاست جمهوری سوریه پیشنهاد کردیم این شورای افتا مشترک میان شیعه و سنی در دمشق هم تشکیل شود و بشار اسد به وزیر اوقاف سوریه دستور تشکیل این مجمع را داد و امیدواریم در ایام آتی شاهد شکل گیری این مجمع افتا باشیم.

 

دبیرکل مجمع تقریب اظهار داشت: ما روابط بسیار نزدیک و خوبی با دارالافتا الازهر و شیخ الازهر داریم، در سی و دومین کنفرانس وحدت اسلامی از ایشان دعوت به عمل آوردیم و ایشان هم پاسخ داد که اکنون شرایط من ایجاب نمی کند ولی حتماً در مراسم بعدی حضور پیدا خواهم کرد.

 

وی ضمن تشکر از شیخ الازهر افزود: ارتباط ما با الازهر ارتباط قدیمی است ما شاهد اولین تشکیل دارالتقریب در الازهر مصر بودیم و امیدواریم با همکاری دانشگاه الازهر و مفتی بزرگ مصر حرکت تقریبی در این کشور فعال شود و نقش محوری مصر در عرصه تقریب و وحدت جهان اسلام همچون گذشته احیا شود.

 

آیت الله اراکی در پاسخ به اینکه چگونه می توان اهرم فشار را از روی علمای مصر برداشت تا ارتباط علمای شیعه و اهل سنت بیش از پیش گسترش یابد، گفت: مصر کشوری است که سابقه فراوانی در آزادی خواهی و تلاش علیه استکبار دارد، متأسفانه بعضی از گروه های سیاسی که در جریان خیزش مردم مصر نقش خوبی نداشتند، توانستند به خوبی این خیزش را مدیریت کنند و مردم مصر قیام کردند.

 

وی ادامه داد: سرنگونی رژیم حسنی مبارک کار کوچکی نبود و این نشان دهنده زنده بودن روح قیام و مقاومت در مردم مصر است. متأسفانه در نتیجه سوء مدیریت برخی از گروه هایی که توانستند به قدرت برسند، این حرکت با یک توطئه ای سرکوب شد؛ به نظر ما این حرکت مجدداً زنده خواهد شد زیرا مردم مصر مردم زنده ای هستند و علمای بزرگی دارند.

 

آیت الله اراکی خاطرنشان کرد: علمای مصر امروز به سختی شرایط کنونی را تحمل می کنند. تحمل این شرایط قطعاً ماندگار نخواهد بود. حکومت مصر یا با مردم هماهنگ می شود و دست از اتحاد با عربستان و رژیم صهیونیستی بر می دارد که اگر چنین شد قطعاً حکومت مصر مورد حمایت مردم و علمای مصر قرار خواهد گرفت و اگر چنین نشد قطعاً حکومت فعلی مصر تداوم نخواهد یافت.